19/04/21

Łódź -historia miasta. Łódź rolnicza.

Witam dziś kolejny wpis. Łódź rolnicza- Łódź ma metrykę średniowieczną. Początkowo była małą wsią leżącą w granicach historycznej ziemi łęczyckiej,którą władali książęta łęczyccy. Pierwsza wzmianka znajduje się w dokumencie sygnowanym przez księcia ziemi łęczyckiej i dobrzyńskiej Władysława Garbatego z 1332r., który był związany z nadaniem kulku wsi, w tym również wsi o nazwie Łodzia w wieczyste posiadanie biskupom kujawskim. Prawa miejskie nadane zostały miekscowości w Przedborzu nad Pilicą 29.07.1423r.,a wraz z nimi pozwolenie na organizowanie targów.
Do końca XVII w. Łódź rozwijała się jako małe miasteczko rolinicze bedące własnością biskupstwa włocławskiego (Łódź była prywatnym miastem koscielnym)-jako Łodzia jest wymieniana wśród miast biskupstwa włocławskiego w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI w. Stała się ona wtedy lokalnym ośrodkiem handlowym oraz rzemieślniczym. Mieściło się tu osiem młynów oraz warsztaty kołodziejów, bednarzy,szewców,cieśli i rzeźników. W 1424r biskup włocławski Jan Pella określił obowiązki określił obowiązki i przywileje mieszkańców Łodzi, a od 1471r. rozpoczęto prowadzenie ksiąg miejskich. W 1496 król Jan Olbracht potwierdził przywileje królewskie na odbywanie dwóch jatmarków rocznie i cotygodniowego targu w mieście. W szczytowym okresie rozwoju "Łodzi rolniczej), na początku XVI w. miasto liczyło 70 rodzin mieszczańskich i około 30 domostw.
Okres najazdów szwedzkich w połowie XVII wieku do upadku i częściowego wyludnienia. W 1739r. w Łodzi mieszkało 97 rodzin. W 1777 r. liczyła 265 mieszkańców, a w mieście stało 66 domów. Do II rozbioru Polski Łódź znajdowała się w województwie łęczyckim w Rzeczposlitej Obojga Narodów.
Po II rozbioru Poski w 1793r. Łódź trafiła do zaboru pruskiego. W tym czasie liczyła jedynie 250 mieszkańców, a obszar zabudowany obejmował stare miasto. Ze względu na niewielkie rozmiary pruskie władze 1794r. rozważały odebranie miejscowości praw miejskich i przekształcenie jej ponownie w wieś. W 1798r. wskutek sekuryzacji dóbr kościelnych, stała sie miastem rządowym. Od 1807 roku należała do księstwa Warszawskiego , a od 1815r. do Królestwa Polskiego.
Tymczasem na tyle a w kolejnym wpisie napiszę Wam o Łodzi przemysłowej i jej dalszym rozwoju. Więc do następniego wpisu kochani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mpk, a aplikacje ,w których można kupić bilet

Witam kochani. Dzisiaj taka moja rozmowa na temat mpk i aplikacji, w których można kupić bilety.  Przyznam szczerze, że ostatnio...