20/11/23

Dla Ciebie

Cześć kochani dzisiaj publikuje dla was jeden z moich wierszy. 
DLA CIEBIE

Dla Ciebie miły wkładam sukienkę. 
Dla Ciebie miły maluję brwi. 
To Tobie nocą podaję rękę. 
Dla Ciebie złoto w mych uszach lśni! 

Każdego ranka witasz mnie czule. 
Ja odpowiadam z miłością Ci. 
W snach mych do Ciebie tylko się tulę. 
Tobie otworzę, gdy zechcesz drzwi. 

A gdy wieczorna przyjdzie godzina. 
I gwiazdka na niebie ukaże się pierwsza. 
Będę dla Ciebie, gdy zechcesz jedyna. 
I już nie zdołam dokończyć wiersza...
Dziś to już koniec. Jestem w małym dołku emocjonalnym więc kończę dzisiejszy wpis. Do następnego wpisu 

14/11/23

Minęło osiem lat...

Witam kochani dzisiaj wpis sentymentalny. Właśnie mija osiem lat od mojego pierwszego wpisu na moim blogu. 
Tak kochani osiem lat. Czas szybko płynie. Ja się zmieniłam i mój blog też się zmienil. Na początku jak  zapewne zauważyliście były tylko zdjęcia, później zaczęły pojawiać się wpisy o różnej tematyce. Bloga nazwałam "To co nas otacza" ponieważ dodaje czasami informacje na temat tego co jest w zasięgu mojego wzroku. Wszystko się na mim zmieniło. 
Mam nadzieje ze was nie zanudzam pisząc tyle. Zdaję sobie sprawę, że są ludzie, którym się on nie podoba, ale mam też kilku stałych czytelników, którzy piszą i wspierają mnie ,żebym nie przejmowała się krytyką. 
Dzisiaj kochani będę kończyć. Mam nadzieję,że będziecie ze mną przez kolejne osiem lat jak i znacznie dłużej. Pozdrawiam i do następnego wpisu 

01/11/23

Wszystkich Świętych. Czy Kościół naprawdę "przywłaszczył" sobie pogańskie święto?

Witam dziś na blogu Odpowiemy sobie na pytanie czy katolickie swieto "wszystkich świętych " to chrześcijańskiej swieto 

Niestety nawet niektórzy katolicy mylą uroczystość Wszystkich Świętych ze Świętem Zmarłych. Czym są Zaduszki, Dzień Zmarłych, a czym Wszystkich Świętych? Jak wygląda historia tego święta i dlaczego Wszystkich Świętych jest świętem radosnym?

Sollemnitas Omnium Sanctorum, czyli Uroczystość Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona w Kościele Katolickim. Jest to upamiętnienie wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w Niebie. Uroczystość obchodzona jest każdego roku w dniu 1 listopada.
W ciągu całego roku liturgicznego obchodzimy w Kościele wspomnienie wielu świętych, uznanych i kanonizowanych przez papieży na przestrzeni wieków. Jednak oprócz tych znanych świętych, w Niebie znajdują się całe rzesze świętych, których imion nie znamy – tych, którzy oficjalnie nie zostali wyniesieni na ołtarze, a którzy poprzez swoje życie doszli do świętości w zupełnym ukryciu. 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych poświęcony jest właśnie tym wszystkim, którzy dostąpili już w Niebie zbawienia. Jest to zatem uroczystość radosna, pełna wiary w obcowanie świętych i wiarę w powołanie człowieka do świętości.

Wszystkich Świętych nie należy mylić z Dniem Zadusznym (zwanym też Dniem Zmarłych), którego prawidłowa nazwa to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum). Dzień ten obchodzony jest 2 listopada i poświęcony został wszystkim duszom, które w Czyśćcu przygotowują się do wejścia do chwały Nieba. Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej za dusze zmarłych.


Wszystkich Świętych - historia
Początków uroczystości ku czci Wszystkich Świętych należy szukać w IV wieku. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, którzy oddali swoje życie za wiarę. Do końca V wieku wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzono wiosną. Różni chrześcijańscy pisarze wskazują na różne daty: 13 maja, pierwszy piątek po Wielkiej Nocy, pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (do dziś w kościołach wschodnich w ten dzień obchodzi się Niedzielę Wszystkich Świętych).

Albrecht Dürer, "Wszyscy święci"
Albrecht Dürer, "Wszyscy święci" / Źródło: Wikimedia Commons
W VI wieku uroczystość Wszystkich Świętych rozszerzono na wspomnienie wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia. Święto obchodzono wówczas 13 maja lub 28 bądź 29 czerwca.

W 610 roku papież Bonifacy IV poświęcił pogańską świątynię Panteon czyniąc go kościołem ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników. Jednocześnie, z jego woli, sprowadzono do Panteonu kamienie z katakumb chrześcijańskich męczenników.


Dlaczego 1 listopada?
Wszystko zaczęło się w 741 roku, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium in honorem Salvatoris, sanctae Dei genitricis semperque virginis Mariae dominae nostrae, sanctorumque apostolorum, martyrum quoque et confessorum Christi, perfectorum iustorum, czyli „ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców”. Ojciec święty polecił wówczas, aby w tym oratorium odprawiać modlitwy do Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada. Wiek później, za radą papieża Grzegorza IV (pontyfikat w latach 827-844) cesarz Ludwik Pobożny ustanowił święto Wszystkich Świętych na całym terytorium imperium karolińskiego.


Dzień 1 listopada został być może zapożyczony z tradycji, która istniała wśród Anglosasów i Franków. W tym dniu bowiem ludy te obchodziły swoje święta ku czci zmarłych. Stąd właśnie wzięło się przekonanie niektórych osób, jakoby Wszystkich Świętych miało przedchrześcijańskie tradycje. Tak jednak nie jest – zbieżna jest jedynie data. Historycy wskazują, że za przeniesieniem Wszystkich Świętych z wiosny na 1 listopada przemawiał także praktyczny fakt: na wiosnę bowiem pojawiały się duże trudności, aby zapewnić żywność wszystkim przybywającym do Rzymu pielgrzymom. Takich kłopotów nie było jesienią, po zbiorach.


W roku 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobną uroczystość Wszystkich Świętych. Kilka wieków później, w 1475 roku papież Sykstus IV uczynił ten dzień obowiązkową dla wszystkich wiernych uroczystością i dodał do niej wigilię oraz oktawę obchodów. Wigilia i oktawa zostały zniesione w roku 1955 przez papieża Piusa XII.

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji modlitwy za zmarłych w dniu 1 listopada. Okresem szczególnych modlitw za zmarłych jest natomiast okres od Zmartwychwstania Pańskiego do Pięćdziesiątnicy, czyli Zesłania Ducha Świętego.

Czyli jak wynika z tego wpisu swieto to zostało wymyślone przez jednego z papierzy i pochodzą z poganskich tradycji .

W dzisiejszym wpisie to ws,ystko. Do następnego 

Mpk, a aplikacje ,w których można kupić bilet

Witam kochani. Dzisiaj taka moja rozmowa na temat mpk i aplikacji, w których można kupić bilety.  Przyznam szczerze, że ostatnio...