14/02/24

Teofilów osiedle w Łodzi

Witamdzis  kolejne łódzkie osiedle. 

Teofilów – osiedle Łodzi znajdujące się w zachodniej i częściowo w południowo-zachodniej części Bałut, wybudowane w latach 1964–77 z tzw. wielkiej płyty przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Lokator”. Powstało w większości na gruntach dawnej wsi Grabieniec, jednak nazwę zaczerpnięto od dawnej wsi Teofilów, znajdującej się na północ od dzisiejszej ulicy Aleksandrowskiej.

Charakterystyka osiedla

Zabudowę osiedla stanowią 5 kondygnacyjne bloki, 10 i 11-kondygnacyjne wieżowce oraz – w zachodniej części – domy jednorodzinne, w większości w zabudowie szeregowej. Elementami pozytywnie wyróżniającymi Teofilów na tle innych tego typu osiedli są: duży udział terenów zielonych (parki, skwery, szpalery drzew wzdłuż ulic, zieleń między blokami), terenów usługowych (targowiska, pawilony handlowe) oraz niewielki terenów niezagospodarowanych (np. niezabudowane narożniki ulic)

Osiedle Teofilów zostało zaprojektowane w myśl utopijnej koncepcji miasta  linearnego  (pasmowego) Artura  Soria y Marta Zgodnie z nią, w układzie osiedla można wyznaczyć cztery główne strefy:

  • Przemyslowa – na północ od ulicy  Aleksandrowskiej,
  • komunikacyjną – ulica Aleksandrowska – komunikacja samochodowa i tramwajowa,
  • mieszkalną – na południe od ulicy Aleksandrowskiej,
  • Zieleni i rekreacji – na południe od strefy mieszkalnej, w większości poza obrębem osiedla; strefa o zróżnicowanym charakterze: od łąk  i nieurzytkow  wzdłuż rzeki Jasieniec  przez dawne tereny rolnicze  wzdłuż ul. Cieplarnianej, ogródki działkowe  przy al. Salomei Brynickiej, niewielkie połacie lasu przy ulicach Zadraż i Tadeusza Kotarbińskiego oraz al. S. Brynickiej, po tereny sportowe przy ul. Tomasza Judyma (boiska i korty należące do klubu „Elta Łódź ”, obecnie częściowo rozebrane).

Główną osią urbanistyczną  osiedla jest ulica Aleksandrowska, która dzieli osiedle na dwie części


Od 1978 osiedlami mieszkaniowymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Teofilów”, która powstała w drodze wyodrębnienia z Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”. Jej zasoby tworzą: 203 budynki mieszkalne (z 15 302 lokalami mieszkalnymi), 38 pawilonów handlowo-usługowych i 37 zespołów garażowych. Zarządzany teren ma powierzchnię 115 ha i jest zamieszkiwany przez około 30 000 osób

Na Teofilowie znajdują się ośrodki sportowo-rekreacyjne, m.in.: kompleks wodno-wypoczynkowy „Wodny raj , na którego terenie jest niewielki stekatepark dla deskorolkowców. Ponadto działa Klub  Sportowy Elta Łódź siedzibą przy ul. Rojnej 46a.

Do około roku 1980, na terenie obecnego skweru ze starodzieniem w rejonie skrzyżowania ulic Rojnej i Jana Dylika, znajdował się cmentarz ewangelicki, na którym, do zakończenia II wojny światowej chowani byli zmarli koloniści niemieccy zamieszkujący rejon Teofilowa i Grabieńca.


W dzisiejszym wpisie to wszystko. Do następnego 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mpk, a aplikacje ,w których można kupić bilet

Witam kochani. Dzisiaj taka moja rozmowa na temat mpk i aplikacji, w których można kupić bilety.  Przyznam szczerze, że ostatnio...