Witam dzisiaj postanowiłam napisać coś na temat meszek.
Są małe, ale wyjątkowo uciążliwe. Nie dość, że przeszkadzają, to jeszcze mogą boleśnie kąsać. Warto poznać sposoby na pozbycie się meszek, by przyjemnie spędzić czas, bez opędzania się od nich.
Meszki to popularna nazwa na określenie meszkowatych, czyli rodziny małych owadów z wyglądu przypominających muchy. Najczęściej występują w pobliżu zbiorników wodnych i w miejscach o dużej wilgotności. W Polsce żyje około 50 odmian gatunków meszkowatych. Wszystkie mają ciemną barwę i krępe ciało z garbem, opalizujące skrzydła i krótkie odnóża. Ich maksymalna długość to 10 mm, przeważnie jednak mają od 3 do 6 mm. Są niemal niewidoczne, poruszają się bezdźwięcznie i najczęściej chmarami. Choć nie rzucają się w oczy, to łatwo poczuć ich obecność. Samice kąsają bowiem bardzo boleśnie, pozostawiając na skórze widoczny, często krwawiący ślad i obrzęk. Mimo że nie przenoszą chorób, to ich ukąszenia mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Obrzęki i świąd to najczęstsze objawy, jednak mogą im także towarzyszyć bóle głowy, nudności, a nawet gorączka i bóle stawów. Nie warto się narażać na te nieprzyjemności. Wystarczy poznać sprawdzone sposoby na pozbycie się meszek, żeby czas spędzony na zewnątrz był przyjemny i wolny od przykrych wspomnień.
Sposoby na meszki
Żeby się chronić przed meszkami, w pierwszej kolejności powinniśmy unikać przebywania w miejscach ich wylęgu. Samice meszek są szczególnie dokuczliwe po południu i wieczorem, na szczęście nie są aktywne w nocy. Jeśli nie mamy wyboru i przebywamy, np. w pobliżu zbiornika wodnego, gdzie występują, to chrońmy ciało, okrywając je ubraniami z długimi rękawami i nogawkami. Warto też zażywać witaminę B, która zmienia zapach potu. Meszki bowiem, tak jak komary czy kleszcze, zwabia właśnie ludzki pot. A co zrobić, gdy meszki są w pobliżu naszego miejsca zamieszkania? Przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na obronę przed nimi.
Olejki eteryczne
Dobra wiadomość jest taka, że środki odstraszające meszki są łatwo dostępne. Wśród nich są olejki eteryczne. Ich silny zapach odstrasza zarówno meszki, jak i inne owady. Szczególnie warto sięgnąć po olejki eukaliptusowy, goździkowy, geraniowy, miętowy, waniliowy, rozmarynowy i z palczatki cytrynowej. Można je stosować zarówno bezpośrednio na skórę, ale w bardzo niewielkiej ilości, jak i w kominku zapachowym i postawić na zewnątrz czy na parapecie. To powinno odstraszyć insekty przed wlatywaniem do domu.
Moskitiery
W domach znajdujących się blisko zbiorników wodnych czy przy lasach warto zastosować dodatkową ochronę przed owadami. Żeby mieć pewność, że meszki nie przedostaną się do środka, najlepiej zamontować moskitiery drzwiowe i okienne. W wielu krajach są one standardowym elementem wyposażenia domów. Najprostsze rodzaje są wykonane z siatki z włókna szklanego pokrytego PVC o wymiarach oczek 1,2 x 1,2 mm. Przez tak drobne otwory te uciążliwe owady się nie przedostaną. Taką moskitierę przykleja się taśmą dwustronną do ościeżnicy okna bądź drzwi. Bardziej trwałe są moskitiery ramkowe. Tutaj siatka jest naciągnięta na aluminiową ramę i zakładana na ościeżnicę za pomocą magnesów lub bezinwazyjnych uchwytów obrotowych. Zakłada się je tylko na sezon wiosenno-letni i zdejmuje na zimę. Ostatnia opcja to moskitiery rolowane, które działają na podobnej zasadzie co rolety. Niezależnie od rodzaju, jaki wybierzemy, moskitiery mają tę zaletę, że chronią także przed innymi owadami, z komarami i muchami na czele.
Rośliny odstraszające owady
Dodatkowym zabezpieczeniem domu przed owadami mogą być rośliny. Określone gatunki wydzielają zapachy i olejki, które drażnią meszki oraz inne insekty. Chodzi głównie o zioła takie jak mięta, szałwia czy lawenda. Wystarczy je gęsto posadzić na parapecie czy balkonie, aby stworzyć naturalną i jednocześnie miłą dla ludzkiego oka zaporę. Żeby jednak roślinne odstraszacze były w pełni skuteczne, musi ich być odpowiednio dużo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz