Witam.
Wczoraj pisałam,że nie mam pomysłu na kolejny wpis,ale dzisiaj narodził mi się pomysł w głowie w związku Wielkanocą, Poszukałam informacji na temat tego popularnego święta i znalazłam wiele ciekawych informacji.
Wielkanoc korzeniami tkwi w pogaństwie. Chociaż ma upamiętniać zmartwychwstanie Jezusa , związane z nim zwyczaje nie są chrześcijańskie. Na o popularnym zajączku encyklopedia mówi: " zając to symbol pogański , który był wyobrażeniem płodności " ( The Catolic Encyklopedia).
Powszechnie uważa się ,że Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, tymczasem źródła łączą to święto z obrzędami religii pogańskiej. Jak informuje pewien słownik Wielkanoc była " pierwotnie świętem wiosny na cześć teutońskiej bogini światła i wiosny, zwanej w języku Anglosasów jako Eatre".( The Wentimester Ditionary of thw Biblie).Inne dzieło zawiera następującą konkluzję " W Nowym Testamencie nie ma żadnej wzmianki o świętowaniu Wielkanocy"(Encyklopedia Brytanica wydanie 11).
Pierwsi chrześcijanie nie obchodzili Wielkiejnocy w The Encyklopedia Brytanica czytamy: "Ani w Nowym Testamencie ani w pismach Ojców apostolskich nie ma żadnej wzmianki o obchodzeniu Wielkanocy ". Pogląd,że jakiś okres miałby być szczególnie święty był obcy pierwszym chrześcijanom.
W słowniku mitów tradycji i kultury W Kopalińskiego
pod hasłem " Wielkanoc" można przeczytać "Chrześcijaństwo wyparło szereg pogańskich świąt wiosennych, ale zachowało wiele zwyczajów świątecznych nadając im odmienną symbolikę"( Warszawa 1985 str. 1276
W książce Aleksandra Hislopa The Two Babilons ( Dwa Babilony) podano następujące wyjaśnienie "Co oznacza sam wyraz Eastar [ angielski odpowiednik polskiego "Wielkanoc " Nie jest to nazwa chrześcijańska. Od razu rzuca się w oczy chaldejskie pochodzenie. Easter to nic innego jak Asztarte, jeden z tytułów Beltis, królowej nieba , które brzmiało Isztar. Takie są dzieje Wielkanocy Popularne zwyczaje związane dziś tym świętem wystarczająco potwierdzają historyczne świadectwo jego babilońskiego pochodzenia .
PISANKI- zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. W czasie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego.
ZAJĄCZEK- wiele symboli egipskich przeniknęło między innymi zając, jako symbol zmartwychwstania i płodności podają egipskie mity Izyda- bogini miłości i domowego ogniska - przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa,który wcielił się w zająca. Od tej chwili długouchy symbolizował zmartwychwstanie. Ponadto Grecy podziwiali szaraka za jego płodność, gdyż wiadomo, iż to jedyne zwierzę, którego samica będąc w ciąży może być ponownie zapłodniona, Wśród starożytnych Greków zając symbolizował także szczęście i miłość, był atrybutem Afrodyty i Erosa. Ze względu na krótki żywot nasz długouchy przyjaciel często był umieszczany na pomnikach grobów jako symbol przemijania.
Na koniec nasuwa mi się pytanie. Co jest dla ludzi ważniejsze? Tradycja zapożyczona z pogańskich obrzędów czy to co mówi na temat zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa Pismo Święte?
Zostawiam Was kochani z tym pytaniem. Do następnego wpisu. Papa.
Na koniec nasuwa mi się pytanie. Co jest dla ludzi ważniejsze? Tradycja zapożyczona z pogańskich obrzędów czy to co mówi na temat zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa Pismo Święte?
Zostawiam Was kochani z tym pytaniem. Do następnego wpisu. Papa.
1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz